Stavil jsem se v JRC a za skvělých 199 korun si koupil Supreme Commander. V profesionální české verzi. Od CD Projektu. S originálním klíčem, takže budu moct hrát po netu. Hrr! Zajímá vás, proč nakonec hraji staženou anglickou verzi?


Pln nadšení jsem doma strčil dvouvrstvé DVD do mechaniky a posléze čekal, než se hra nainstaluje, což trvalo dobrých deset minut – Supreme Commander totiž zabírá na disku poměrně úctyhodných 8.5 gigabajtů. Již od počátku mi bylo divné, že jsem na oficiálních stránkách CD Projektu i Gas Powered Games (mimochodem, vidíte tu podobnost mezi Gas Powered a Steam Powered? Na obranu GPG však musím říci, že Steam Powered bylo vytvořeno/založeno později) nemohl sehnat žádné záplaty s jednoduchým tvrzením „žádné patche nejsou dostupné.“ Fajn. Nejspíš je ke hře přiložen automatický downloader. Je. A jaký!

K naštvání všech hráčů totiž musíte veškeré aktualizace hry stáhnout přes pomrvenou aplikaci GPGnet, kterážto nejenže se při prvním spuštění sama aktualizuje skoro půl hodinu (a že se vůbec něco stahuje poznáte jen podle blikající ikonky počítače na liště vlevo od hodin, GPGnet celých těch třicet minut tvrdí, že hledá updaty), a to na osmimegabitovém připojení, prosím pěkně! Nu ale což. Horší už je, že po spuštění záplatované verze GPGnetu tento usoudí, že před měsícem vydaná reedice Supreme Commanderu je stará, tedy, ona skutečně zastaralá byla, styďte se v CD Projektu, načež začne stahovat záplatu z verze 1.0.3189 na 1.1.3260. V Gas Powered Games zřejmě chtěli být originální, a tak jednotlivé verze označili naprosto nezapamatovatelnými čísly. Problém je, že GPGnet stáhne záplatu na anglickou verzi hry, jejíž instalace na českou verzi vcelku pochopitelně spadne s chybou. Jedna reinstalace hry, pokus o obejití aktualizování GPGnetu a vzdal jsem to.

Po hodině trápení se s českou verzí Supreme Commanderu jsem byl doslova donucen nainstalovat staženou anglickou verzi. A to už byl další problém na scéně. Jak jsem již říkal, GPGnet stáhne patch z 1.0.3189 na 1.1.3260. Hloupé ovšem je, že nejnovější verze hry je 1.1.3280. A GPGnet nenapadne nic lepšího než po instalaci 1.1.3260 začít stahovat aktualizaci z 1.0.3189 na 1.1.3280. Proboha, proč? Chápe to někdo? Může mi to někdo vysvětlit? Nemusím ani říkat, že instalace této záplaty opět spadne s chybovým hlášením. Naštěstí existují stránky, kde jsou veškeré aktualizace, nehledě na fakt, že z oficiálních stránek tvůrců již byly všechny staženy a jsou dostupné jen prostřednictvím mnou proklínaného GPGnetu, volně k ručnímu stažení.

Výsledek? V poličce nepoužitelná česká verze hry, na harddisku neoriginální nainstalovaná anglická verze s originálním CD klíčem pro online hraní a pro updatování naprosto nepoužitelná aplikace GPGnet, kterou musím na disku trpět jen kvůli multiplayeru, neboť Supreme Commander jako takový žádný integrovaný prohlížeč online her nemá. Ve finále mi jen nainstalování a spuštění hry trvalo circa dvě hodiny. Zde je krásně vidět, jak se velké společnosti starají o své hráče. A pakliže CD Projekt neuvolní nějakou záplatu na jejich českou verzi, příště si rozmyslím, zdali do nich znovu investuji své peníze. Polehčující okolností je, že po chvíli hraní musím říct, že ono veškeré trápení za tu hru skutečně stálo. Ale o tom v některém z následujících článků.