Tak jsem konečně po nějakých třech víkendech dohrál Fallout 3. Přestože jsem u něj strávil opravdu hodně a hodně času, některé mé názory jsou poněkud rozporuplné. Co v novém díle stojí za to a za co by se autoři měli stydět?

Matně si vzpomínám na dobu před deseti lety, kdy jsem tehdy jako osmiletý Berzík bez pomoci, cheatů a jakýchkoliv návodů dohrál první Fallout. Dalo mi to práci, ne že ne. Druhý Fallout už se mi tolik nelíbil, přišlo mi, že ztratil něco ze svého kouzla, přiznám se, že jsem ho ani nedotáhl do konce. O to více jsem se ale těšil na nové zpracování od společnosti Bethesda Softworks – tvůrci milované a zároveň zatracované série The Elder Scrolls. Oblivion mě bavil neskutečným způsobem, proto mě zajímalo, jak se autoři s převodem Falloutu do engine Oblivionu poperou. A světě div se, je to hratelné.

Nebudu vám namlouvat, že se jedná o starý dobrý Fallout, to ani omylem. Atmosféra je zde úplně jiná, herní plocha malá, velká města jsou všehovšudy jen dvě (z toho jedno můžete na začátku hry za poměrně slušné peníze odpálit a druhé působí naprosto otřesným dojmem). I přesto jsem ale vydržel hrát klidně i šest hodin v kuse. Nechápejte mě špatně, bethesďácký Fallout se povedl, zachovává si prvky ze starých dílů (SPECIAL, VATS, atp.), na druhou stranu ale také přináší některé své, kupříkladu nové perky. Oblíbený Bloody Mess, s nímž nikdo ve vaší přítomnosti neumírá bezbolestnou smrtí, samozřejmě nechybí, k němu ale přibyly perky typu odolnost proti radiaci při pití z kontaminovaných zdrojů, doplnění Action Pointů při zabití nepřítele…  a takto bych mohl pokračovat.

Narazil jsem na spoustu „hráčů,“ kteří si stěžovali, jak je ten nový Fallout krátký a že ho dohráli za pět hodin. Na to nedokážu reagovat jinak než kroucením hlavy. Mně trvalo dobrých několik desítek hodin, než jsem se dobral do konce. Ale jen kvůli tomu, že jsem se snažil plnit všechny vedlejší úkoly, postoupil na maximální level, našel si nejlepší zbroj ve hře a celkově jsem prozkoumával herní území. Pochybuji, že někdo z oněch rádoby hráčů prošel všechny Vaulty nacházející se ve Washingtonu D.C. (v němž se Fallout 3 odehrává).

Když už jsem načal Vaulty, rovnou je dopovím. Pravděpodobně víte, že Vaulty – jakkoliv se tváří býti dokonalým nápadem a prakticky rájem na postapokalyptické zemi – jsou ve skutečnosti projektem testujícím reakce lidí. A tak zatímco váš Vault je odsouzen k uzavření na 200 let, později (pečlivým prozkoumáváním) zjistíte, že v jiných Vaultech byly do ventilace vypouštěny psychotropní látky, jinde bylo prováděno klonování lidí, v dalším Vaultu pak byly na nebohých obyvatelích testovány účinky FEV viru (virus způsobující postupnou proměnu na Super Mutanty, pakliže by někdo tápal)… A řeknu vám, procházet se po vyvražděných a zničených Vaultech je docela psycho zážitek :-).

Hodně mě ale zklamaly souboje. Pořád jsem doufal, že Fallout 3 bude realistický – střela do hlavy rovná se zaťukání na nebeskou bránu. Ha, chyba lávky. Nejenže zásahových zón je oproti starším Falloutům, v nichž jste mohli zaměřovat i nepřítelovy genitálie (au), podstatně méně, ze slabší zbraně ale klidně i normální člověk vydrží několik střel do hlavy. No jen si to představte – vystřelíte někomu mezi oči z 10mm pistole a on v klídku jde dál? WTF? Vtipně také působí situace, kdy někomu hlavu doslova oddělíte od těla a hra na to zareaguje hláškou „Head Crippled.“ Nu, ostatně, proč ne.

Celkově se mi však Fallout 3 líbil. Jasně, vím, že milovníci F1 a F2 nový díl zatratili již dávno před tím, než vůbec stačil vyjít, avšak moc se jim nedivím. Už se nejedná o Fallout, je to každým coulem Oblivion převedený do postapokalyptického světa. Na každém kroku budete narážet na podobnosti s Oblivionem, nebudu popisovat jaké, každý, kdo Fallout 3 už hrál, ví, o čem mluvím. Musím však podotknout, že mě nesmírně dopalují lidé, kteří říkají: „Fallout 3 je kravina, je to hrozně podobný Oblivionu.“ Ano, je to podobné Oblivionu, vždyť to krucipísek běží na stejném enginu! Ale nebudu se ročilovat, my, co dokážeme sami zjistit kvalitu her a nemáme zapotřebí ohánět se argumenty typu „je to blbost, připomíná mi to kanditáta na hru roku 2006,“ si zkrátka Fallout 3 užijem. A na fórech se vyřvávající děcka nám můžou víte co. Pakliže někdo o koupi nového Falloutu přemýšlel, ve starších Falloutech se mu líbilo téma zničeného postnukleárního světa a zároveň dost ujížděl na Oblivionu, zakoupením rozhodně nešlápne vedle.