Před měsícem jsem zde lamentoval kvůli zlodějském a neurvalém přístupu tvůrcu indie her vůči hráčům. Nejenže jejich hry mají skutečně velmi daleko do dokonalosti, navíc si za ně autoři účtují nehorázné sumy, za něž si může „obyč“ hráč koupit daleko kvalitnější a trvanlivější tituly. Přesto jsem si nyní zakoupil na Steamu indie počin Eets. Co mě k tomu přimělo?


Nebudu vás dlouho napínat, přiměla mě k tomu víkendová 75% sleva. Místo deseti dolarů jsem tak zaplatil jen dva a půl plus daň. Rád bych vám Eets krátce popsal – pakliže jste někdy hráli The Incredible Machine, vězte, že Eets poměrně viditelně staví na principech právě této hry. Objevíte se v krajince, k dispozici máte několik volně rozmístitelných předmětů a teď se, hráči, dostaň do cíle! To vše za uklidňující barevně komiksové grafiky.

Podtitul Eets navíc říká: „Hunger. It’s emotional.“ (v doslovném překladu „Hlad. Je emoční“). Pro lepší porozumnění vysvětlím – vaše postavička, nazvěme ji podle jména hry Eets, může nabýt tří různých emocí – radosti, strachu a zloby. Jakou náladu bude mít závisí na vašem počínání! Nechte Eetse jít po tmě, dostane strach. Házejte po něm předměty a on se naštve. No a dostane-li nějaký pamlsek, vcelku pochopitelně ho to rozradostní.

Nicméně jsem zjistil, že Eets – stejně jako drtivou většinu dalších indie a casual titulů – nedokážu hrát déle jak třicet minut v kuse. Přijdu ze školy, odpočinu si chvilku u Eets a poté se jdu věnovat nečemu jinému. Proto se tomu ostatně říká mj. casual.

Co jsem chtěl tímto článkem říct? Nezavadil bych o Eets ani jediným pohledem, pokud by stál oněch deset dolarů (nyní už tolik ovšem opět stojí, víkendová akce je u konce). I teď si říkám, že přestože se u něj celkem slušně dokáži pobavit, deset babek je zkrátka moc. Kdyby všechny indie tituly stály dva až pět dolarů, dlouho bych se nerozmýšlel, a co by se mi na první pohled líbilo, bych si klidně koupil. Třeba jako Geometry Wars nebo X-COM: Terror From the Deep. V současné situaci pro mě indie trend stále zůstává sprostou zlodějinou, jež si skoro ani nezaslouží mé pohrdání.