Nenápadná indie akční hra Caster zaútočila na smysly hráčů jako blesk z čistého nebe. Přestože se na první pohled může zdát ničím nezajímavou, byla by škoda ji jednoduše minout, oproti jiným hrám totiž nabízí nepříliš viděný prvek – aktivní terraformaci herního prostředí. Tušíte správně, že tak Caster přináší naprosto netušené možnosti.

Caster vypráví příběh fiktivního světa, v němž se usadila vetřelcoidní rasa zvaná Flanx. To samozřejmě nemůžete nechat být samo sebou, a tak se vypravíte na okružní cestu, při níž budete kosit desítky a stovky monster, terraformovat prostředí a sbírat energii, jež slouží jako jakési platidlo. Co se zbraní týče, hra jich obsahuje celkem šest, přičemž začínáte s jakýmisi paprsky (které ale po nalezení další již nikdy nepoužijete). Postupem času se pak dostáváte k dočasnému omráčení, řízeným raketám (a ty jsou obzvláště libové!), dvěma vynálezům na terraformaci a ke štítu. Nutno říci, že po nalezení raket již kromě utilitek na formování prostředí žádnou jinou zbraň nevyužijete, což je tak trochu škoda.

Jak už jsem řekl, k dalším věcičkám se dostáváte v průběhu hraní, to znamená v patnácti levelech. Je převeliká škoda (a zápor mnoha indie her, z posledně recenzovaných na mém blogu kupříkladu The Wonderful End of the World), že celou hru bez větších problémů zvládnete dohrát během jediné hodiny, nicméně vzhledem k faktu, že hra stojí necelých pět euro, to není nic, kvůli čemu by bylo třeba si řezat žíly. Úkoly se bohužel v jednotlivých misích nijak zvlášť neliší, buď sbíráte energetické koule, zabíjíte Flanxy, nebo (střelbou) oživujete strom. I přesto se ale jedná o nesmírnou zábavu, neboť prostředí se mise od mise liší.

Vrátím se ještě k terraformaci, mluvíme zde totiž o hlavním taháku hry. V praxi to probíhá jednoduše, munice je neomezeně, nemusíte se tudíž ani strachovat, že byste po chvíli neměli z čeho střílet. Představte si kupříkladu situaci, kdy plavete ve vodě a hluboko pod sebou vidíte bonusovou kouli. Potápět se neumíte, takže vezmete do ruky zbraň na zvýšení úrovně země, namíříte pod sebe a vypálíte pár dávek, aby se koule dostala nad hladinu. Podobné principy lze uplatnit při snaze vyšplhat na vysoký kopec – zvyšováním země u něj či snižováním samotného kopce vytvoříte jakési schody, po nichž pak cestu prostě vyšlapete. Na vysoké kousky země nás ale autor vybavil nejen možnostmi terraformace. Do vínku jsme dostali jakýsi ultraskok, díky němuž můžete vylétnout až stovky metrů vysoko (v závislosti na počtu upgradů, jimiž jste ultraskok vylepšili). To spolu s turbem ušetří spoustu času při přeletu na dlouhé vzdálenosti. Zkrátka, možnosti stylu hraní jsou vskutku ohromné.

Po celou dobu navíc do uší hraje rychlá a dynamická trance hudba, a přestože absolutně nejsem fanouškem trance, nemohu říci, že by se mi muzika nelíbila. Totéž bohužel nelze říci o grafice, je sice pravdou, že lze nastavit i širokoúhlé rozlišení, vyhlazování hran a mnoho jiných efektů, i tak ale Caster působí jako hra ze začátku jednadvacátého století. Vezmeme-li nicméně v potaz, že se jedná o dílo jediného člověka, minimálně jistou dávku obdivu si titul zaslouží. Za čtyři a půl eura vskutku není moc co řešit, budete se bavit sice jen zhruba hodinu, ale i tato doba je navýsost zábavná. Možná vás překvapí, že po předchozích ódách uděluji titulu „pouhých“ osmdesát procent, vězte však, že drtivou většinu ze stovky jsem strhl kvůli několikrát propírané krátkosti. Nevadí-li vám tedy tento zápor, rozhodně byste hře Caster měli dát šanci.

Hodnocení: 80%
Výrobce:
Elecorn
Koupě:
Steam
Cena: 4,49€ (cca 120 Kč)

+ Terraformace nabízí skvělé možnosti (!)
+ Pro někoho hudba
+ Cena
+ Epizodický obsah
– Krátkost
– Slabší grafika