Ve vánočních slevách jsem na Steamu zakoupil za dvě eura double-pack her, jenž obsahoval freeware adventuru Ben There, Dan That! a její přímé komerční pokračování Time, Gentlemen, Please! My se dnes podíváme na prve jmenovanou. Stojí za těch pár klepnutí, které stažení hry vyžaduje?

Ben There, Dan That!, jak se dá usoudit už ze samotného názvu, představuje dvojici hlavních hrdinů – Bena a Dana. Jednoho dne se Dan vykloní z okna jejich londýnského bytu, když tu najednou přiletí orel, kterého nenapadne nic lepšího, než Dana unést na tisíce mil vzdálené místo. Při tom všem nicméně oba zemřou. Ben by nebyl dobrý kamarád, kdyby se nepokusil spolubydlu oživit, a tím mu zároveň zachránit život. Zde už dostáváte pod kurzor hrdiny vy, hráči.

První věcí, která vás praští do očí, bude zcela nepochybně grafické zpracování hry, které působí nesmírně jednoduše. Samotní hrdinové připomínají prakticky jen pár tahů tužkou v Malování, zarytí adventuristé nicméně vědí, že grafika rozhodně nevypovídá nic o kvalitě samotné hry. Ale nepředbíhejme. Celá hra si nehraje na nic přespříliš komplikovaného, po výše zmíněném „intru“ v džungli se hlavní problém Bena a Dana přesune z oživování na snahu opravit televizi, aby se mohli podívat na další díl oblíbeného detektivního pořadu. Že se při té snaze dostanou na mimozemskou loď už je další kapitola.

Ovládáte-li dobře angličtinu (pakliže ne, nemusíte se ani pokoušet titul hrát), jistě se budete po celou dobu hraní minimálně usmívat, Ben There, Dan That! totiž obsahuje neskutečnou dávku situačního humoru, jež je jedním z hlavních důvodů, které vás budou držet u monitorů. Druhým důvodem je neustálé odhalování alternativních realit, ale to už bych opět odhaloval příliš. Hratelnost samotná se v ničem neliší od klasických point-and-click adventur, támhle seberete předmět, zkombinujete ho s něčím jiným a následně použijete na něco ještě úplně jiného. Obtížnost navíc není nijak vysoká, povedlo se mi titul dohrát za bezmála dvě hodinky čistého času, přičemž do návodu jsem se podíval jen jednou na konci, když mi chyběl esenciální předmět.

Dobrý dojem však kazí pár nepříjemností – především absence hudby v převážné většině hry. Při rozhovorech navíc ani nic nezvučí, není tedy výjimkou, když se vám z reproduktorů po dobu několika minut nevylyne jediný zvuk. Dalším smutným faktem je jistá samoúčelnost vtipů přicházející s blížícím se koncem („Jaká je vaše superschopnost?“ „Mám velký penis!“ „To je špatné, já mám úzkou vagínu.“ Haha?), jako by autorům docházely nápady. Přes to vše jsem se ale dobře bavil a pakliže by se jednalo o komerční hru (v hodnotě řekněměž tří eur), rozhodoval bych se mezi šestkou a sedmičkou. (EDIT: Spíše bych udělil tu šestku.) Nízkou obtížnost můžeme hodnotit jak záporně, tak kladně, neboť si užijí i nezkušení adventuristé (jako jsem já). Škodolibí a jízliví lidé (jako jsem já) navíc půjdou do kolen už jen při ochutnávce satirického humoru a ironických vtipů. Ben There, Dan That! je k tomu všemu kompletně zdarma, tak na co čekáte? Odkaz na stažení naleznete pod článkem!

Výrobce: Zombie Cow Studios

Stáhnout!