S hrami se zombie tématikou se v posledních letech roztrhl pytel. Jen z hlavy vyjmenuji Left 4 Dead, Killing Floor či Nation Red. K nim se nedávno nově přidal titul od polského studia EXOR Studios (tvůrci modifikace D.I.P.R.I.P. pro Half-Life 2) s všeříkajícím názvem Zombie Driver. Je čas namontovat na auto bodáky, zapnout stěrače, obléci pláštěnku a vyrazit do ulic!

Těžko říci, co říci k příběhu. Máme zde prapodivné vědce a prapodivné barely s ještě prapodivnější látkou, která má tendence měnit lidi v zombíky. Hráč se zhostí role taxikáře, který, a přestože z města se stala neobyvatelná halda suti a mrtvol, větrem a plameny ošlehaný řidič se svého povolání jen tak vzdát nehodlá. A když u taxikaření může ještě povraždit pár tisíc oživlých mrtvol, proč by také končil (a takovým lidem je vydáván řidičák dnes a denně).

Již od první mise je vám přístupné celé město, v němž se pohybujete autem v pohledu ne nepodobném prvním dvoum dílům série GTA. Jediným problémem je chování kamery, pohled zhora je sice pro hru toho typu skvělý nápad, kamera nicméně velice citlivě reaguje na sebemenší pohyb, tudíž často dokáže slušně dezorientovat. Taktéž nezabírá příliš mnoho okolí, takže je velice snadné se rozjet a v rychlosti nabourat do zdi, protože zkrátka nestihnete zareagovat na zeď, jež se vám najednou objevila na obrazovce. Rozhraní je jinak dobře zpracováno. Na krajích obrazovky jsou vyzobrazeny šipky ukazující na jednotlivé cíle spolu s údajem o vzdálenostech, na spodku jsou pak údaje o zbrani a samotném autě. Nic víc nepotřebujete vědět.

Celá hra je rozdělena do 17 levelů, přičemž v každé z nich je vaším cílem zachránit z různých koutů města různé důležité osoby, ať už se jedná o doktory či mechaniky. Pokaždé navíc dostanete sekundární úkol – někdy musíte vyčistit určité území od zombíků, splnit celou misi v určitém časovém limitu atp. Plněním misí (hlavních i vedlejších) následně odemykáte nová auta (pociťte závan mého autobusu ve svých ksichtech, plesniváci!), zbraně a vylepšení. Vylepšení není mnoho – všehovšudy pouze rychlost, odolnost a… schopnost projíždět největšími davy za cenu co nejmenší ztráty energie. Zbraní taktéž není přehršel – nitro, kulomet, plamenomet, raketomet a laser (aka railgun) – ale vzhledem k faktu, že u sebe můžete mít jen jednu z nich a každou lze ještě dvakrát vylepšit, jejich počet bohatě stačí.

Zbraně a upgrady si pořizujete za peníze, které získáváte co nejefekt(iv)nějším vražděním nemrtváků. Drtivá většina misí navíc není časově omezená, stačí tedy strávit ve hře nějakých těch pár desítek minut a nemusíte se bát, že byste se pak někdy dostali do finanční nouze. Po čase si stejně najdete „to své“ auto, které vylepšíte na maximum a budete jej měnit jen občas a dočasně. Již nyní mohu říci, že vašima dvěma favority se stane starý československý autobus (mnoho, přemnoho míst pro pasažéry) a D.I.P.R.I.P.ácké bojové vozidlo.

Úžasné je zpracování. Ne, že by bylo nějak zvlášť líbivé, má však svůj styl. Přejetí zombíci nechávají na silnici rozkošné šmouhy, rozstřílení, rozkouskovaní či jinak rozcokoliv nepřátelé létají všude kolem, postapokalyptické město má taktéž jisté kouzlo… každý cynik si zde přijde na své. Pakliže jste pak hráli několikrát zmíněný D.I.P.R.I.P., ničím vás nepřekvapí zvuky, které jsou převzaté právě z tohoto modu. Vykrádání sebe sama je sice věc, kvůli níž by leckdo lehce znachověl, nicméně to hovoří o jisté kvalitě (proč měnit něco, co funguje).

Za zmínku taktéž stojí neustálé vylepšování hry samotné. Již nyní autoři odhalili připravovaný přídavek, jenž bude ke stažení kompletně zdarma a přinese Survival mód, nové achievementy a online žebříček. V hráčské komunitě se také hovoří cosi o multiplayerovém přídavku, k němu ale zatím není žádné oficiální vyjádření. Zombie Driver je roztomilou indie hrou, která si nehraje na nic, čím není. Zkrátka jednoduchá řež za pár šupů, kterou dohrajete dvakrát za jedno odpoledne. Pakliže od hry očekáváte změnu hratelnosti v každém levelu a neustálý příval nových prvků, Zombie Driver vás rozhodně neoslní. Chcete-li si však hodit kopyta na stůl a odpočinout si u bezhlavé a repetitivní (ale zábavné!) řežby, je Zombie Driver hrou pro vás. Škoda jen, že vše skončí dřív, než se pořádně rozkoukáte. Podle toho také uděluji výsledné hodnocení. Neříkám ale, že ho později po vydání stažitelných přídavků ještě neupravím. Držme autorům palce, vypadá to, že s hrou ještě vyvedou slušné věci.

Hodnocení: 6/10
Výrobce:
EXOR Studios
Koupě a další info: Steam (8,99€ – cca 235 Kč)