Ptáte se, co jsem dělal oněch posledních několik dnů, kdy jsem blog – a za to se stydím – neočekávaně uložil k ledu? Inu, plnil jsem achievementy. Co že to je a co je na nich tak světoborného?

Představte si následující situaci: Bojujete s těžký bossem na konci levelu, jakmile ho zabijete, hra úspěšně končí a vy si jdete otevřít pivko. Zabijete-li ho ale bez ztráty jediného života, z kraje obrazovky vyjede malý pop-up „Achievement Unlocked!“ Pakliže bosse zabijete při obtížnosti Insane, odemkenete další achievement. Tyto tedy slouží jako jakési medaile, ocenění za skill, které si pak ostatní hráči mohou na vašem profilu prohlédnout.

Některé hry (D.I.P.R.I.P., Unreal Tournament 3, Day of Defeat: Source a další) bohužel přichází s opravdu lacinými achievementy, mezi zkušenými lovci se jim říká „grinder achievements“. Jsou to takové, kdy se cílem stává zabití X nepřátel zbraní Y, vyhrát W her na mapě Z a podobně. Netřeba říkat, že tento druh nepřináší žádanou satisfakci při zdárném odemknutí, jedná se spíše o odměnu za schopnost nezmáčknout Exit po dobu několika dnů v kuse.

Mezi herními vývojáři jsou také oblíbeny achievementy, které získáte za zcela běžný průběh hrou, tedy kupříkladu „dokončete kapitolu 1“, „dokončete kapitolu 2“, a tak dále. Hardcore achievementy jsou pak takové, kdy po vás vývojáři nekopromisně chtějí třeba umístit se ve světovém žebříčku na jakékoliv mapě jako první (ano, i takový titul existuje, konkrétně jím je Trials 2 SE). Mezi nejzábavnější nicméně patří ty, jež si žádají takový průběh hrou, jaký byste jinak v životě neuplatnili, třebas Little Rocket Man z Half-Life 2: Episode Two po vás chce, abyste na začátku hry sebrali malého zahradního trpaslíka a donesli ho na úplný konec, kde ho vystřelíte v raketě. Nečekané, zdánlivě nesplnitelné, ale neskutečně záživné! Konkrétně tento achievement mě přivedl k „achievement huntingu“.

Zůstanu ještě chvíli u Half-Life 2: Episode Two, jedná se totiž o hru, která je zářným případem perfektních achievementů. Naleznete v ní jak grindovací (leč v rozumné míře, zabijte dvacet nepřátel objekty vrženými gravity gunem, atp.), tak odměny za normální průchod hrou, achievementy vyžadující skill (zabijte vojáka Combine jeho vlastním granátem), ale i ony založené na neortodoxním průchodu (zmíněný Little Rocket Man).

Co se mě týče, v době psaní článku jsem ve světovém žebříčku dvou desítek miliónů hráčů na 185. místě. I přesto jsem ale ještě na míle vzdálen od několika prvních desítek míst. Inu, pakliže jste se ptali, co to Berz tak dlouho vyváděl, zde máte odpověď. Určitě si něco o achievementech najděte, zkuste si třeba i nějakou hru, která je obsahuje, zakoupit a zkusit. Myslím, že nebudete litovat.

 

 

(Jo, a taky jsem oplakával mrtvý a nezazálohovaný 400GB systémový harddisk.)