Jakožto majitel originální kopie RTS Warhammer 40,000: Dawn of War: Soulstorm (huh, dále raději jen Soulstorm) jsem se v průběhu tohoto týdne dostal prostřednictvím Steamu k multiplayerové betaverzi pokračování s originálním názvem Warhammer 40,000: Dawn of War 2. Chcete-li zjistit, jak se DoW2 hraje a proč vývoj mého vztahu k nejnovějšímu dílu probíhal stylem očekávání – zklamání – údiv, určitě čtěte dále.

Vývoj vztahu k DoW2 mohu rozvrstvit do pěti následujících fází:

Fáze 1: Prokletí jménem Games for Windows Live
Fáze 2: Dawn of Heroes?
Fáze 3: Nevyváženost, lagy a bugy
Fáze 4: 15:32 – Zdar, dáme DoW2 3v3?
Fáze 5: 23:18 – GG!

Prokletí jménem Games for Windows Live
Pakliže patříte stejně jako já mezi osoby prapodivností jménem Microsoft Live (Xbox Live, Games for Windows Live atp.) nedotčené, budete při snaze rozběhnout DoW2 potřebovat nervy, GFWL je totiž pro opravdu silné povahy. Nejprve je nutno registrovat se na stránkách Microsoftu, přičemž pokud jste jako místo bydliště zadali Českou republiku, můžete na zaregistrovaný účet rovnou zapomenout a založit si nový. Nejlépe britský či americký. Aby to nebylo příliš jednoduché, je pro splnění tohoto kroku navíc třeba nastavit si microsoftí stránky do angličtiny.

Pokud se vám pak po vytvoření microsoft live účtu s bydlištěm co nejdál od naší republiky nedaří přihlásit se ve hře, dost možná patříte mezi nešťastníky, kterým nezbývá nic jiného, než přátelské pošťourání se v registrech. Jen pro zajímavost, já strávil snahou lognout se na GFWL účet dobrou hodinu. Možná i déle.

Dawn of Heroes?
Nakonec se mi ale přeci jen povedlo GFWL úspěšně rozchodit a nic tak nadále nebránilo si konečně zahrát. Jaké překvapení ovšem nastalo, když na mě po nalezení protivníka a načtení mapy vykoukli Orkové (WAAAGH!) z Warhammeru v prostředí z Company of Heroes! Podoba, zejména ovládání, systém jednotek, možnost schovávat se za překážkami… to je zkrátka neuvěřitelné. Někomu to tak možná nepřijde, já jsem se každopádně po většinu začátků nemohl zbavit dojmu, že hraji spíše Company of Heroes 2 nežli Dawn of War 2. Prakticky největší rozdíl oproti CoH (a ostatně oproti většině klasických RTS) je absence drtivé většiny budov. Všechny jednotky vyrábíte v jediné stavbě, vlastně jediná budova, kterou je možno postavit, je generátor. A to navíc jen na předdefinovaných místech. Tento krok mohu jedině vychválit, hra se tak totiž výrazně přeorientovává z makromanagementu na boj a správu armády.

Nevyváženost, lagy a bugy
Velkým problémem je značná nevyváženost jednotlivých ras a jednotek. Hrajete-li za Tyranidy, určitě zkuste vytvořit Carnifexe, stačí jeden a máte jistotu, že bitevní pole bude bez diskuzí vaše. Pokud hrajete za Orky, ani se nenamáhejte tvorbou základních Slugga Boyz, oproti DoW1 jsou zde drazí a velmi snadno porazitelní. Hrajete-li 1v1 za Orky proti Eldarům (byl jsem poučen, že slovo „Eldar“ se neskloňuje, tedy „za Orky proti Eldar“, jelikož to ale zní opravdu otřesně, zůstanu u českého tvarosloví), nemáte prakticky šanci. Připočítejte do toho velmi časté a někdy velmi otravné lagy a neméně časté pády do systému (zejména na Vistách) a dostanete něco, co při snížené trpělivosti dokáže skutečně otrávit.

15:32 – Zdar, dáme DoW2 3v3?
Asi dva dny jsem DoW2 ani nespustil. Než jsem ochořel a byl tak nucen zůstat doma. Ležet v posteli je ale nuda, využil jsem tudíž příležitosti, kdy byl na Steamu online mcz (možná jste od něj na mém blogu četli nějaké komentáře), a spustil 3v3 hru spolu v týmu. Já za Tyranidy, mcz za Space Marines, oba headset, no mohu vám říci, nemohl jsem se od hraní odtrhnout. Kdo někdy zažil situace typu „nezvládám to tu, potřebuju rychle posily!“, „posílám ti tam výsadek, vydrž, tohle zvládnem!“, „pár vteřin, to dáváme! Máme to! Vyhráli jsme!“, dozajista pochopí.

23:18 – GG!
Sám jsem byl překvapen, kolik zápasů se nakonec z nevinné výzvy „dáme DoW?“ vyklubalo. Neměl jsem ani tušení, že strávím několik hodin v kuse u hry, již jsem ještě před nedávnem kvůli některým aspektům skoro zatracoval.

To je asi tak vše, o co bych s vámi ohledně Dawn of War 2 chtěl podělit. Na závěr ještě dodám, že 27. ledna bude betaverze uvolněna i pro nemajitele strategie Soulstorm, patříte-li tedy mezi ně, ale chcete si DoW2 zkusit, hlídejte Steam, případně můj blog, kde o uvolnění pro všechny bude zcela určitě zmínka.