Jakožto cholerik a zapálený achievement hunter jsem měl v posledních týdnech možnost vyzkoušet si řadu her, z nichž některé mě dokázaly během několika minut přivést k varu. Jaké to jsou a které jejich aspekty mě vytáčely nejvíc?

3. místo – Bullet Candy

Bullet Candy je střílečka, při jejímž hraní je potřeba mít reflexy a nervy našponované na maximum.  Popisoval jsem ji v minulém článku, nebudu tedy zabíhat do detailů. Co je ale důležité – hra obsahuje padesát levelů, přičemž některé achievementy vyžadují její dohrání bez jediné smrti. To ovšem dost dobře nejde, jediná chybička může znamenat smrt a zmar, tu a tam se navíc stane, že se nepřítel na začátku úrovně objeví doslova na vás. S pravidlem, že kontakt s nepřítelem se rovná smrti, to dokáže dosti naštvat. Další z achievementů pak vyžaduje dohrát prodloužený mód obsahující 150 úrovní. V devadesáti procentech případů nicméně hra v polovině cesty jednoduše spadne bez jakékoliv chybové hlášky. V takových situacích by pak člověk nejradši něco rozbil.

2. místo – Gravitron 2

Zdánlivě roztomilý titul Gravitron 2 vás staví do role raketky, s níž musíte zničit všechny reaktory na mapě. Jedná se o novodobý remake stařičké hry Lander. Reaktory ale většinou bývají dobře schované, a tak se k nim musíte prokousat skrze tuny věží vystřelující projektily a naváděné rakety. Jakýkoliv kontakt s čímkoliv vás odrazí jako hopík, což v kombinaci s nepříliš přátelským ovládáním dorazí i toho nejméně cholerického hráče; představte si situaci, kdy prolétáváte úzkou chodbičkou. Omylem škrtnete o zeď, která vás odrazí na protější zeď, ta zase zpět a takto až dokud vás překážky samy nevystřelí ven, nebo dokud nezemřete. Oficiální map pack má navíc dosti předimenzovanou obtížnost, tudíž se setkáte s mapami, které nejenže značně šetřily s checkpointy, taktéž zničení reaktoru, i když jste kousek od něj, není žádnou hračkou. Proplouvat pět minut chodbami plných nepřátel, jen aby vás něco omylem sejmulo a museli jste začít odznova, to dokáže naštvat.

1. místo – Trials 2 Second Edition

A vítězem se stává Trials 2! Milí cholerici, dostanete-li od někoho tuto hru darem, rozmlaťte mu ji o hlavu tak, aby už nikdy a nikde nešla nainstalovat! Novodobý remake Elastomanie přináší oficiálně nejtěžší achievementy, jaké můžete ve hře na Steamu nalézt. Za vše hovoří fakt, že nejobtížnější z nich vlastní pouhá desetina procenta všech hráčů. Nejčastěji získané achievementy pak mají tyto texty: 1. „zlomte si kazilión kostí jedním skokem.“ 2. „Najezděte deset hodin.“ Už jen toto by mělo sloužit lépe než dobře pro udělání obrázku. Nic, skutečně nic, nedokáže krev v žilách rozproudit více než situace, kdy tři hodiny v kuse jezdíte jednu jedinou mapu, v níž se pokaždé rozsekáte těsně před cílem. I SmackleFunkymu – člověku s nejvíce achievementy na světě – trvalo dosáhnutí všech achievementů kolem 150 hodin čistého času. Pakliže se řadíte mezi flegmatiky, které nic nerozhází, prosím, hra je to skutečně kvalitní. Vy ostatní si raději dejte oraz. Posílání vývojářů do dámského přirození bude ten nejslabší odvar, který se dostane z vašich úst na svět. 

Hlavně pamatujte, jsou to jen hry! Váš počítač za to nemůže, vývojáři jsou ti, kteří by zasloužili dostat do zubů. :-)