Zcela v tichosti se na Steamu nedávno objevila hra s názvem The Graveyard. Již dle ceny necelých čtyř euro se můžeme snadno domyslet, že se jedná o indie titul. O takový, jaký jste zcela určitě v životě nehráli.

Naštěstí autoři uvolnili ke stažení zdarma demoverzi (k instalaci je zapotřebí vlastnit Steam), a tak mi nic nebránilo si hru okamžitě vyzkoušet. Co jsem však spatřil dalece předčilo veškerá má očekávání, celá „hra“ spočívá v držení šipky dopředu a pozorování, kterak se stará (odhadem přes osmdesát let) babička šourá po hřbitově směrem k lavičce.

Celé šourání zabere zhruba dvě minuty, pohyb je opravdu velmi pomalý, ale jelikož je na co koukat a co poslouchat, nejedná se o takovou nudu, jak se to může vám, čtenářům, jevit. To hlavní však přijde po usednutí na zmíněnou lavičku – změní se lehce kamera a vyslechnete si zhruba čtyřminutový, poněkud depresivní a poměrně chytlavý song. Po skončení se pak musíte odplazit zpět k bráně hřbitova.

Rozdíl mezi demoverzí a verzí plnou mě ale dorazil – za čtyři eura získáte… tramtadá… možnost zemřít. No nezní to skvěle? Zní to skvěle! Nedělám si z vás legraci, za svých 120 korun se můžete podívat na to, jak babička na hřbitově zemře, nic víc, nic míň. Někdo to nazývá experimentem, někdo uměním, najdou se i tací, kteří tomu říkají hra. Já jsem našel mnohem výstižnější označení – snaha zjistit, kolik lidí vrazí peníze do naprosto nehratelného rádobyuměleckého titulu. Můžeme se tudíž těšit, protože pokud budou tržby velké (o čemž nepochybuji, vždycky se najde člověk, který zrovna neví co s pěnezi), autoři nás zcela jistě oblaží dalším experimentem.

Nadávejte mi do blbců, ignorantů a kulturních barbarů, ale nevrazím peníze, které si musím někde vydřít, do titulu, kde dokopu babičku k lavičce, poslechnu si song, abych mohl následně stařenku nechat zemřít. Za euro? Klidně, ale rozhodně ne za cenu lístku do kina. Opravdu ne. Velmi rád bych znal i jiné názory na tento počin, zahrajte si proto demo a určitě mi nechte v komentářích zprávu, rád o tomto pohovořím.

//UPDATE: Dle Steam Fór vypadá stařenčin konec následovně (ti, kteří plánují si „hru“ koupit, nechť nyní přestanou číst): babička z ničeho nic upustí hůl a začne se jí houpat hlava. Nu, za čtyři eura bych vážně čekal o něco efektnější smrt.