Dlouho jsem pokukoval na Steamu po hře Safecracker. Kdysi dávno jsem na ní četl recenze v časopisech, a jelikož ji většinou poměrně zdrbali, nevěnoval jsem jí nijak velkou pozornost. Nakonec jsem si Safecrackera koupil za bez centu pět euro. A rozhodně jsem neudělal chybu.

Příběh (který je na škatulku adventury docela dosti chudý) se točí kolem smrti multimultimultimilionáře, jenž po sobě zanechal závěť. Protože byl ale stařík veselá kopa, rozhodl se, že nevděčné rodině trochu osladí život, a tak cestu k závěti schoval do celkem zhruba třiceti pěti sejfů. Jak dobře nicméně rodina umí intrikovat, o to hůře jim jde luštění logických rébusů, a proto si najímají vás.

Na adventuru je ve hře taktéž dosti málo NPC, pokud jsem dobře počítal, bylo jich přesně nula, což mi ale nijak nevadilo, dialogy s herními postavami jsem nikdy neměl v lásce. A tak prakticky jediné, co můžete dělat, je chodit po domě, luštit hádanky všeho druhu a sbírat dopisy, které slouží jako jisté pojítko v příběhu. Autoři nijak nelžou, když tvrdí, že v titulu Safecracker nenaleznete dva podobné rébusy, doslova každý je postaven na úplně jiném principu, a tak zatímco u jednoho sejfu budete přesouváním kostiček skládat obrázek (což je mimochodem zároveň jeden z nejtěžších a pro mě nejvíce frustrujících úkolů, toto mi už jako malému nešlo :-)), u druhého budete kombinovat čísla tak, aby všechny řádky, sloupce, ale i diagonály dávaly číslo patnáct, poté zas budete skládat barvy, abyste dostali jednu určitou… kdybych měl vypsat všechny zajímavé a především zábavné hádanky, musel uvést všech pětatřicet.

Nedostatkem hry je její krátkost, máte-li zkušenosti s luštěním podobných věcí (ne všechny z nich jsou původní), dohrajete Safecrackera za nějakých pět hodin – konkrétně já ho dohrál za pět hodin a osm minut. I přesto, titul stojí pět euro, což dává méně než jedno euro na hodinu zábavy, beztak byste nechali víc za jeden večer v hospodě. Druhou chybkou je slabý a předvídatelný příběh, již po pár trezorech začnete alespoň tušit, jak celé snažení dopadne – být příběh poutavější, jistě by šlo luštění ještě lépe.

I přes nadšený tón nicméně nemohu Safecrackera doporučit všem. Chybí-li vám trpělivost, ochota řešit problém klidně i desítky minut a především nadšení pro logické záležitosti, hru smažete po prvním rébusu. Pakliže jste ale u předchozích odstavců nadšeně otevírali ústa, určitě koupí nešlápnete vedle, jen zkrátka nesmíte soudit podle Metascore 69%. Podle mého názoru se jedná o jednu z nejlepších rébusových her vůbec.