Každému ze zhruba šestnácti miliónů uživatelů Steamu se v pátek 6. března objevila v účtu ke stažení plná verze hry Unreal Tournament 3. K dispozici až do asi nedělní půlnoci středoevropského času. Tento článek si neklade za cíl glorifikaci Steamu, vybudování kultu VALVe, ani oslavu UT3, jeho úkol je mnohem prostší – pokusit se vyjádřit frustraci a naštvanost hráčů nad nepoužitelnou víkendovou akcí.

Prvotní (ohromné!) nadšení nad čtyřicetiprocentní slevou UT3 a volným víkendem zároveň vystřídalo trpké zklamání. Jak to jen říct… je skvělé mít možnost zahrát si o víkendu tak perfektní hru kompletně zdarma. Že zabírá osm gigabajtů na disku, ale no tak, vždyť i v České republice stojí osmimegabitové připojení k internetu necelých pět stovek včetně daně. Smutné pak nicméně je, když hra doslova nejde stáhnout.

Servery Steamu jednoduše nebyly (a stále nejsou) připraveny na takový nápor uživatelů, což ve finále vyvrcholilo ve fakt, že pokud vůbec stahování běží – a věřte mi, že většinu času stojí zaseklé na „download starting“ – potom se nepřehoupnete přes padesát kilobajtů za sekundu. A než se osm gigabajtů touto rychlostí stáhne, to dřív víkendová akce skončí. Dá se to chápat jako naprosté profesionální selhání VALVe, vyhlásit bombastickou akci, ale nedokázat ji ukočírovat… něco podobného se stalo naposledy v roce 2004 při vydání Half-Life 2, kdy serveru nezvládly aktivovat tolik kopií nově vydané hry najednou.

Že se nejedná pouze o můj problém dosvědčuje i výše uvedený obrázek, toto je prosím situace na fórech Steamu, konkrétně z diskuze o „Unreal Series,“ pro upřesnění ještě dodám: Nejedná se o příspěvky, ale o celá vlákna příspěvků! Zajímavé také je, že zatímco v tématu, v němž si německý hráč stěžuje, že si nemůže Unreal Tournament 3 koupit v jeho zemi, je k nalezení odpověď pracovníka VALVe, k našemu problému však zatím společnost zaujala postavení mrtvého brouka. A tak frustrovaní hráči sledují, jak postupně ubíhá čas, po který mohou UT3 zdarma hrát, a jak zároveň jejich download buď vůbec neběží, nebo v tom lepší případě občas běží.

Takhle to dál prostě nejde, VALVe, čekal bych ale, že si to uvědomíte po kauze s Empire: Total War. ETW zabírá tuším že 15 gigabajtů a porodní potíže se stažením byly naprosto stejné, nechápu tedy, že se nikdo z pracovníků nedokázal poučit. Zde bych viděl asi jedinou možnost, jak získat zpět důvěru hráčů – zapojte více serverů a prodlužte dobu, po kterou si budeme moci UT3 vyzkoušet. A příště, milé VALVe, povolte stáhnutí podobně objemného titulu ještě před samotným začátkem akce. A abych jen nenadával, dám vám, mým čtenářům, radu na závěr – pakliže se potýkáte se stejným problémem, zkuste v nastavení Steamu změnit Download Server ze střední Evropy na Filipíny nebo jinou exotickou zemi, věřte, nebo ne, ale někomu to pomohlo.