Jak jsem slíbil v předchozím článku, tak jsem také udělal. I přes zhoršující se postavení české koruny vůči americkému dolaru jsem neodolal a hru spadajícího do mého v současnosti nejoblíbenějšího žánru zakoupil. Stojí ale vůbec Defense Grid: The Awakening za 20 babek? Čtěte dále!

Pakliže jste článek opravdu rozklepli, patrně vás nejvíce zajímá, jak si autoři poradili s originalitou. Her v žánru Tower Defense (dále jen TD) jsou desítky, možná i stovky, pravděpodobně si proto říkáte, že již zkrátka nejde najít nic nového. A bohužel nejste daleko od pravdy, Defense Grid (dále jen DG) je klasickou TD jen s několika novými prvky a kvalitním zpracováním. Pakliže jsou mé informace správné, běží DG na engine využitý například v Oblivionu, dovedete si proto asi představit, jak hra vypadá. Na TD vskutku báječně.

Jestli pamatujete, jak jsem kdysi vysvětloval, že princip TD spočívá v zabránění nepřátelům dostat se z bodu A do bodu B, vězte, že DG obohatil tento systém ještě o bod C. Protivníci, jichž je celkem 15 druhů, se ze startu musí nejprve dostat ke „skladu“ vašich jader, zde jich musí několik sebrat a následně mazat do finiše. V tom jim má ovšem zabránit 10 různých druhů věží, z nich všechny můžete ještě dvakrát vylepšit. Mezi klasické zbraně patří dozajista kulomet, plamenomet či dělo. Do zbraní méně obvyklých mohu zařadit dělostřelectvo, zpomalovací věž nebo velitelskou věž, kterážto zajišťuje větší příjmy. Škoda, že po chvilce najdete své „oblíbence,“ které budete využívat skoro vždy a naopak některé věže nevyužijete vůbec. Já takto kupříkladu použil jen dvakrát Tesla věž. Jednou, když se mi poprvé objevila v menu, podruhé, když jsem ji potřeboval kvůli achievementu.

Vraťme se ale ještě k jádrům. Problém nastává v situaci, kdy si nepřítel poklidně odnáší jedno z jader a vy ho zabijete až daleko od obranné linie. V tom případě nepřítel ono modře svítící udělátko upustí, a to se následně snaží dostat zpět do „základny.“ Vtip je ale v tom, že se jadérko pohybuje mnohem pomaleji nežli nově příchozí nepřátelé, kteří, jakmile jádro seberou, už nemusí do cíle chodit přes zmíněný bod B.

DG bohužel obsahuje jen 20 levelů, navíc bez možnosti vytvořit si své. Na jednu stranu je to opravdu málo, na stranu druhou si ale užijete hodiny a hodiny zábavy, pakliže se rozhodnete odemknout všechny achievementy, medaile a zařadit se na lepší příčky světového žebříčku. Zmínil jsem achievementy, nyní je tedy proberu. Těch je celkem 57, jednoduché z nich (zabij jednoho nepřítele, získej bronzovou medaili) odemknete zpravidla hned v prvních úrovních, ale kupříkladu „vyhraj s celkem 10.000 kredity na účtu“ už je celkem hukot. Pokud máte zájem, můžete sledovat můj postup na mém profilu na stránkách Steam Community, v době psaní článku jsem jich z oněch 57 měl celkem 47.

Autoři navíc naznačili, že se můžeme těšit do budoucna, editor levelů je takřka jistý, multiplayer je zašitý ve zdrojových kódech hry, doposud však není aktivován. Jen si to představte – stvoření šílené mapy a následná řežba v osmi lidech? A klidně i v kombinaci s majiteli Xboxu 360. Jestliže již máte dost všech těch „Tower Defensů“ zadarmo, rozhodně vám doporučuji Defense Grid: The Awakening zakoupit a vyzkoušet. Jste-li fanoušky TD, nemůžete šlápnout vedle. Nicméně vás musím varovat – hraní Defense Grid je vysoce návykové! Kéž by takto vypadaly všechny indie hry…