Strávil jsem poměrně hodně času hledáním hry, v níž bych si mohl programovat vlastní umělou inteligenci bez požadavků na odborné znalosti programovacích jazyků. Štěstěna mě zřejmě musela slyšet, neboť při čtení jednoho ze starších čísel Levelu jsem narazil na recenzi Michala Rybky na prakticky neznámý titul s názvem Colobot. Nutnost použít programování k dosažení zadaných cílů? Velmi podrobné výklady a cvičení? No tedy!

Snad všichni pochopili, že Colobot (neboli Colonize with Bots) není určen hráčům, kteří za nejsofistikovanější zábavu považují ustřelování hlav ve fotorealistické grafice. Také je nutno zmínit, že bez dobré znalosti angličtiny si zde ani neškrtnete – pokud by se vám povedlo nějak dokopat i jen z první mise hry, u programování byste se zcela určitě ztratili.

Colobot

(první mise kampaně – klepněte pro zvětšení)

Autoři do hry umístili několik různých módů. Prvním z nich je kampaň, jež je ale dosti zdlouhavá, nudná a zpočátku plná úkolů typu „seber, odnes, polož, seber, přines,“ což dokáže v kombinaci s opravdu úděsným ovládáním a rychlostí (resp. pomalostí) všeho, co se hýbe po velmi krátké době slušně otrávit. Já osobně jsem z kampaně splnil jen první 4 úrovně, poté jsem se vrhl rovnou na programátorská cvičení.

Tím jsem zároveň prozradil druhý, zároveň ten nejzábavnější a asi jediný, kvůli němuž má smysl si Colobot vůbec pořizovat, ze tří herních režimů. Jak už jsem naznačil v prvním odstavci článku, Colobot obsahuje možnost naprogramovat si vlastní umělou inteligenci v jazyce ne nepodobném Javě či C++. Naleznete zde pár desítek různých cvičení, které s hráčem srozumitelnou formou postupně proberou (objektově orientované) programování a principy tvoření AI. Vše je vysvětleno skutečně polopaticky a ke každému levelu je navíc jedním kliknutím přístupné celé řešení.

(program poskytnutý v jedné z prvních misí kampaně – klepněte pro zvětšení)

Samozřejmě je možné jako řešení použít krátký kód plný nedodělků a „kiksů“ (asi znáte situaci z mnoha her, kdy se vaši pronásledovatelé rozhodnou vás autem dostat na souši i na vodě), perfekcionisté a profesionální programátoři nicméně využijí naprostou svobodu, a tak než se nadějete, může se stát, že jako řešení na triviální zadání „lokalizuj a znič nepřátele“ použijete několikastránkový kód, který bude řešit, který nepřítel je nejblíže, zároveň vypočítá algoritmus jeho pohybu, sestřelí ho pokud možno bez rány vedle…

(i takové kódy budete po chvilce psát – klepněte pro zvětšení)

Třetím z módů jsou pak Challenges (výzvy), jež jsou ale jen pouhou obdobou Cvičení, jediným rozdílem je absence polopatického výkladu a předprogramovaného řešení – tady už je ale obtížnost notně vysoká, nedoporučuji proto pouštět se do výzev dříve, než svědomitě splníte cvičení.

Co trochu kazí herní zážitek je opravdu nepovedené ovládání v případě, že byste se rozhodli místo programování plnit úkoly „růčo,“ ne zrovna nejzábavnější kampaň, technické zpracování, které bylo zastaralé už v době, kdy titul vyšel, a naprosto šílená cena 68 dolarů, již musíte zaplatit, chcete-li hrát plnou verzi. Naštěstí ale autoři uvolnili ke stažení i demoverzi, nicméně hráči, kteří mají zkušenosti s temnými vodami internetu, si s cenou jistojistě hlavu lámat nebudou… :-)

(Challenge – projeď minovým polem přes všechny modré značky – klepněte pro zvětšení)

Colobot se bohužel nikde a nijak neprosadil – jedná se prakticky o neznámý titul – což je velká škoda, neboť je vskutku velmi originální a dokáže i něco užitečného naučit. Komenský by se divil. Chci více takových her!