Myslíte si, že máte vysoké IQ? Cogs vás přesvědčí o opaku. Nejenže tato logická hra zasazená do prostředí steampunku prověří vaše schopnosti na maximum, zároveň ale zjistíte, že čím více hrajete a lámete si hlavu nad jednotlivými hádankami, tím více se zaplétáte do jejich osidel.

Pravděpodobně znáte hry, v nichž je cílem přemístit čtverečky tak, aby ve finále zaujaly určitou konformaci. Variant je mnoho, v některých musíte seřadit čísla, jindy pro změnu poskládat obrázek. Cogs přichází s velmi podobným konceptem; taktéž musíte posouvat čtverce, nikoliv však proto, abyste dostali obrázek, ale abyste rozpohybovali nějakou šílenou steampunkovou vymoženost. Nejprve bych ale měl objasnit, co je vlastně steampunk, většina čtenářů už pravděpodobně totiž začala googlit, inu, jedná se o unikátní spojení technologie a páry, díky němuž lze vdechnout život například vynálezům Leonarda da Vinci (existuje vůbec někdo, kdo neviděl koncept helikoptéry fungující na bázi šroubu?). Pro zjednodušení si můžete představit, že kdybychom v tomto podžánru sci-fi a fantasy skutečně žili, četli byste nyní tento článek na počítači, jenž by ovšem bylo předtím třeba patřičně naládovat uhlím.

Ale zpět k Cogs. Cogs obsahují celkem padesát úrovní, což se nezdá býti přímo závratným množstvím, obtížnost nicméně tento zdánlivý nedostatek více než vyrovnává. Rovnou vám říkám, nejste-li jedním z Wunderkinder s IQ minimálně 170, strávíte u hry desítky hodin (za předpokladu, že budete chtít splnit vše na sto procent). Já osobně mám nahráno něco přes pět hodin a sotva jsem se přehoupl přes padesát procent, to jsem ovšem zatím splnil jen ty nejjednodušší puzzle.

V každém z puzzlů můžete získat tři „medaile“. Jednu za správné řešení, druhou za co nejméně pohybů a poslední za co nejkratší čas, povede-li se vám získat všechny tři najednou, obdržíte navíc tzv. triple-gold odměnu. Ve všech hádankách je zároveň ve spojení s medailemi možnost získat deset hvězdiček, které pak uplatníte k odemykání pokročilejších levelů. Cogs však nenabízí jen jeden herní mód, všechny úrovně si můžete po zdárném splnění zopakovat ještě ve dvou challenge módech, jeden z nich vás nutí vyřešit hádanku do třiceti vteřin, druhý pak do deseti pohybů. Paradoxně je ale zrovna pohybový challenge režim o mnoho jednodušší než režim normální, což tak trochu nuluje význam slova challenge. Autoři mimo jiné i říkali, že Cogs budou snadno modifikovatelnou hrou, což v případě stabilní hráčské základny může znamenat další hodiny hraní navíc, zatím jsem však neobjevil žádný level editor, takže teprve uvidíme, zdali nešlo jen o plané řeči.

Autorům se taktéž povedlo používat stále jeden a ten samý koncept, aniž by se hráč začal nudit, každý puzzle je totiž unikátní. Jednou budete spojovat ozubená kolečka, jindy pak vést skrz síť potrubí páru, někde zase míchat barvy pro nafouknutí různě barevných balónků, v některých úrovních ale taktéž skládat zvonky tak, abyste zahráli konkrétní zvonkohru. To vše prostřednictvím šoupání čtverečků. Škoda jen, že zrovna v hudebních puzzlech, které nabízí největší porci originality, jsou řešení spíše dílem náhody a načasování nežli čisté logiky. Nicméně si všimněte, že autoři nevyužili steampunk jen pro ozvláštnění grafiky, ale i samotných herních principů. Za zmínku rovněž stojí i velmi povedený soundtrack, který sice obsahuje jen pár skladeb, ty ale působí natolik nerušivě, že jsem si jejich malého počtu všiml až ve chvíli, kdy jsem si je chtěl pustit ve Winampu. (Nač chodit kolem horké kaše, jsou tři a každá má kolem půl minuty.)

Vrátím se ale ještě k obtížnosti a při té příležitosti se zmíním i o achievementech. Jak už jsem řekl, Cogs jsou velmi, velmi těžkou hrou a upřímně netuším, jak se mi povede splnit kupříkladu poslední level, v němž pro dosažení zlatých medailí máte k dispozici rovných pět set pohybů a pět a půl minuty. Na jednu stranu je pravda, že obtížnost notně prodlužuje herní dobu, na stranu druhou ale hráči, kteří nedisponují IQ alespoň 125, mohou být po chvíli značně frustrováni. K dosažení všech achievementů je navíc třeba vyřešit všechny puzzle a v každém z nich dosáhnout triple-gold. Achievementy obsažené v Cogs pak samy o sobě nejsou ničím originálním (což jen dokazuje fakt, že stačí všude jít po sto procentech), většina z nich obsahuje zadání typu „nasbírejte x hvězdiček“ či „vyřešte y puzzlů“.

Závěrečný verdikt se dá vyjádřit asi takto: Myslíte-li si o sobě, že jste geniální a hledáte něco, co vaše ego trochu polije studenou vodou, naleznete to ve hře Cogs. Pro ostatní se jedná o výborně zpracovanou logickou hru, v níž se u žádného z puzzlů nebudete ani v nejmenším nudit a zároveň vám jejich vyřešení zabere rovnou několik dlouhých večerů. Otázkou jen je, za jak dlouho nějaký jouda dá všechna řešení na YouTube, čímž zruinuje euforii, kdy po hodině bezcílného posunování čtverečků konečně najdete kýžený výsledek. I přesto se ale jedná o titul, který by si bez problémů mohl dovolit stát více než současných 9 euro, pro milovníky puzzlů se tak z Cogs stává nekompromisní must-buy.

Hodnocení: 85%

+ Obtížnost
+ Hrací doba
+ Achievementy
+ Variabilita puzzlů
+ Technické zpracování
– Vysoká obtížnost může být občas frustrující
– Nepříliš originální achievementy

Výrobce: Lazy 8 Studios
Koupě:
Steam Store
Cena: 8,99€ (cca 250Kč)