Otevřete-li encyklopedii na stránce teorie chaosu, dočtete se následujícího: „V matematice a fyzice se teorie chaosu zabývá chováním jistých nelineárních dynamických systémů, které (za jistých podmínek) vykazují jev známý jako chaos, nejvýznamněji charakterizovaný citlivostí na počáteční podmínky.“ Německá vývojářská skupina blurredVision pravděpodobně uznala, že takováto definice je příliš matoucí na to, aby z ní něco hráči měli a rozhodli se proto předvést teorii v logické hře Chaos Theory.

Nejspíše první věc, jež upoutá vaše kukadla a sluchadla, bude technické zpracování. Po celou dobu hraní neuslyšíte prakticky nic jiného, než zvuky letících a odrážejících se atomů, do toho „všeho“ navíc hraje nepříliš složitá melodie. Grafika taktéž není nijak složitá, vše se odehrává na jediném pozadí, do něhož je vložena bílá deska se všemožnými i nemožnými udělátky a serepetičkami. Ty ovšem vypadají všechny podobně, občas se tedy neubráníte přiblížení pohledu, abyste se ujistili, že to, na co koukáte, skutečně dělá to, co si myslíte, že dělá.

Zpracování máme za sebou (skutečně není více, co by se o něm dalo říci), vrhněme se na herní principy. Celá hratelnost se točí kolem červených a zelených atomů, které musíte prostřednictvím odrazových zdí, multiplikátorů, magnetů a podobných vynálezů dopravit do připravených hnízdeček. To ovšem není nic jednoduchého, cesty k domečkům pro atomy bývají dlouhé, většina z nich navíc vyžaduje zapojení mozku. Tamhle posunete kuličku, na druhé straně ji přebarvíte, přicucnete ji k magnetu, vystřelíte k multiplikátoru, který jednu novou kuličku odpálí „domů“, druhou pak vrátí na výchozí pozici. Je ale škoda, převeliká škoda, že se autoři nedokázali udržet čistě logických řešení a bohužel se tak více než často setkáte s úrovněmi, v nichž je potřeba vypálit atom s milimetrovou přesností. Nepovede-li se vám to, dostanete do pracek nový a hráči, snaž se.

Je smutné to říci, ale z kulervoucí logické hry se tak postupem času stává spíše něco na způsob dortu pejska a kočičky. Je zde sice možnost přeskočit level, tato funkce je však dostupná pouze v případě, kdy jste všechny předchozí úrovně dohráli. I přesto ale nemohu říci, že bych se nebavil. Ono šoupání kuliček má opravdu něco do sebe i přes výše zmíněná fakta. Perlou pak byl předposlední level, který byl postaven jen a pouze na náhodě, přiznám se, že jsem nechal kuličky jen tak poletovat a šel si otevřít pivko. Když jsem se vrátil, našel jsem všechny atomy v příslušných domečcích spolu s hláškou „Level complete“. Aha.

Dalším, a díkybohu posledním, záporem je velmi krátká herní doba. Celou hru jsem dokončil za zhruba tři a půl hodiny, a to jsem se do pár úrovní vracel kvůli achievementům a v několika málo levelech jsem na férovku zakysl. Achievementy samy o sobě zde nejsou ničím originálním, většina těžkých spočívá ve splnění konkrétního levelu pod x vteřin. Pravda, najdou se zde i achievementy, které nemusíte získat při prvním průletu hrou (dokončit všechny tutoriály na první pokus), ale i ty jsou příliš jednoduché na to, aby se daly nějak výrazně zmrvit. Ale zpět k herní době. Krátkost je poněkud vyvážena level editorem, jenže nešťastné zvolení názvu hry má za důsledek fakt, že při hledání  „Chaos Theory levels“ Google vyplivne spoustu výsledků, z nichž všechny odkazují na Tom Clancy’s Splinter Cell: Chaos Theory.

Jak tak po sobě recenzi čtu, zjišťuji, že jsem byl více negativní, než jak jsem původně chtěl. Nenechte se zmýlit, Chaos Theory je dobrou hrou, bavil jsem se, a přestože zmíněné úrovně vyžadující obrovskou přesnost mě dokázaly tu a tam naštvat, byla by chyba vrazit svých pět euro do jiného titulu. Za tuto cenu jen málokde seženete lepší nebo alespoň stejně dobrý počin. Dobré vlastnosti nicméně sráží krátká herní doba a pokus vsunout naprosto nelogické prvky do logické hry. Ostatně, sami si můžete vyzkoušet demoverzi, odkaz je umístěn pod článkem.

+ Koncept
+ Level editor
+ Achievementy
+ Cena
– Zpracování
– Krátká herní doba
– Úrovně vyžadující až patologickou přesnost

Hodnocení: 65%
Výrobce: blurredVision
Koupě: Steam
Demoverze: Steam
Cena: 4,99€ (cca 135 Kč)